NEWSLETTER zapisz

BRA Day 2019

Breast Reconstruction Awareness Day, zwany w Polsce Dniem Informacji o Rekonstrukcjach Piersi, jest inicjatywą ogólnoświatową, mającą na celu profilaktykę zdrowotną, edukację w zakresie wiedzy dotyczącej nowotworów piersi i, co bardzo istotne, promowanie zabiegów rekonstrukcji piersi po mastektomii. Celem tej międzynarodowej akcji, zainicjowanej w Kanadzie w 2011 r., jest upowszechnienie wiedzy o metodach rekonstrukcji piersi, traktowanej jako integralna część leczenia kobiet chorych na raka piersi.

Pomysłodawcami i głównymi organizatorami BRA Day Polska są Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknym im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi oraz Fundacja Pełną Piersią na Rzecz Rozwoju Rekonstrukcji Piersi.

Co roku BRA Day to profesjonalna sesja zdjęciowa z udziałem Pacjentek Centrum, uroczysta Gala Bra-vissime, akcja uświadamiająca wagę badań profilaktycznych oraz szereg wydarzeń towarzyszących, aktywizujących i integrujących Kobiety z doświadczeniem choroby nowotworowej piersi, a przede wszystkim promujących ideę rekonstrukcji piersi po zabiegach mastektomii.

Kolejne sesje zdjęciowe mają inny, niepowtarzalny charakter. Fotografie z sesji zdobią wnętrze Wojewódzkiej Przychodni Onkologicznej w Łodzi, dając Pacjentkom zmagającym się z chorobą siłę do walki i nadzieję na piękne życie po zakończonym leczeniu.

Gala BRA-vissime to za każdym razem niebanalne edukacyjne wydarzenie artystyczne, łączące świat medycyny ze sztuką, modą, filmem, teatrem, fotografią i muzyką. Pacjentki występują w roli modelek. Dzięki wsparciu polskich projektantów i marek modowych Panie co rok biorą udział w pełni profesjonalnie przygotowanych pokazach mody. Nieodłącznym punktem Gal BRA-vissime są licytacje, dochód z których przeznaczany jest na działania mające na celu rozwój idei rekonstrukcji piersi w Polsce, a realizowane są przez Fundację Pełną Piersią.

BRA Day nie może obyć się bez tego, co najważniejsze – bez badań profilaktycznych i akcji promujących zdrowy styl życia. W tym celu, oprócz bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich, organizowane są m.in. warsztaty kulinarne, podczas których zainteresowane osoby mogą w przyjaznej, luźnej, pozaszpitalnej atmosferze nie tylko dowiedzieć się, jak się zdrowo odżywiać, ale też zadać nurtujące pytania lekarzom onkologom, na co dzień specjalizującym się w leczeniu chorób nowotworowych piersi.

Akcja ma charakter społeczny i charytatywny. Poprzez BRA Day chcemy uświadamiać Polkom, że każda kobieta, która staje w obliczu choroby nowotworowej i mastektomii ma prawo do refundowanego zabiegu rekonstrukcji piersi.

BRA Day Polska 2019 to:

„Sesja zdjęciowa BRA Day 2019“ zorganizowana przy współpracy z ELLE Polska. Sesja zdjęciowa jest od lat nieodłącznym elementem BRA Day Polska. Docelowo zdjęcia zdobią wnętrze Wojewódzkiej Przychodni Onkologicznej w Łodzi, będąc dowodem na to, że po przebytej chorobie Kobiety doświadczone nowotworem piersi mogą emanować pięknem i seksapilem. Zdjęcia mają być motywacją do walki z chorobą dla Kobiet, które są w trakcie leczenia.

W sesję zostało zaangażowanych 12 Pacjentek z doświadczeniem choroby nowotworowej piersi oraz czołowi polscy projektanci (m.in. Maciej Zień, MMC Studio, Paprocki&Brzozowski, BOHOBOCO) i znani oraz cenieni styliści. Za obiektywem stanął Adam Pluciński. Efektem sesji będzie 12 zdjęć będących podstawą do utworzenia 12 plakatów stylizowanych na okładki magazynu Elle. Wernisaż zdjęć odbędzie się w dniu finałowej gali BRA Day 2019.

„Białe Bra Day“

Profilaktyczno-edukacyjne wydarzenie, które odbędzie się na terenie Wojewódzkiej Przychodni Onkologicznej 18 października 2019. Warto zaznaczyć, że w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi funkcjonuje specjalna, dedykowana Kobietom jednostka – Breast Cancer Unit, gdzie grono wspaniałych chirurgów onkologów dokonuje zabiegów rekonstrukcji piersi wg światowych standardów i z najwyższą dbałością o dobro Pacjentek – przyszłych Bohaterek BRA DAY. Członkowie Breast Cancer Unit, jak i inni specjaliści, diagności oraz zespół psychologów, będą udzielać w tym dniu konsultacji, wykonywać badania, jak również odpowiadać na wszystkie pytania i wątpliwości zainteresowanych.

„Śniadanie BRA Day”

W dniu uroczystej gali, 25 października 2019 r. w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, w godzinach porannych, odbędzie się edukacyjne spotkanie z kobietami w formie śniadania. Uczestnicy spotkania będą rozmawiać o życiu „po chorobie“ – o rehabilitacji, kobiecości, marzeniach, roli rodziny i przyjaciół, sztuce odnalezienia spokoju i szczęścia, mądrym odżywianiu się i zdrowym i harmonijnym życiu. Degustując zdrowe śniadaniowe menu, będzie można porozmawiać o mastektomii, rekonstrukcji, profilaktyce i terapii chorób nowotworowych piersi z naszymi Bohaterkami, ale też z chirurgami onkologami, specjalizującymi się w operacjach i leczeniu raka piersi. Rozmowa z Kobietami, dla Kobiet i o Kobietach. W trakcie śniadania organizatorzy odpowiedzą na pytania dotyczące tematyki chorób nowotworowych piersi i innych aspektów zdrowotnych, które nurtują nas wszystkich, a które nie każdy ma odwagę zadać wprost (pytania i zagadnienia zostaną zebrane wcześniej). Ponadto pacjentki będą mogły „na żywo” zadać ekspertom pytania dotyczące szczegółów rekonstrukcji piersi, technik rekonstrukcji, wpływu rekonstrukcji na stan zdrowia, rekonwalescencji po zabiegu odtwórczym.

Wieczorna gala „BRA-vissime!”, 25 października 2019 r. o godz. 20.00 w auli Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi rozpocznie się wieczorna gala „BRA-vissime! Misją BRA DAY jest szerzenie świadomości, że każda kobieta w Polsce, która staje w obliczu choroby nowotworowej i mastektomii, ma prawo do refundowanego przez NFZ zabiegu rekonstrukcji piersi. Organizatorzy pragną, pokazując światu cudowne, piękne i wyjątkowe Pacjentki, które stoczyły zwycięską walkę z rakiem, rozbudzać wiarę, nadzieję i siłę do walki u innych Pacjentek zmagających się z chorobą nowotworową. Przed samą galą, jak co roku, odbędzie się wernisaż fotografii, które zostały zrealizowane w ramach sesji zdjęciowej BRA Day 2019. Współorganizatorem sesji jest magazyn ELLE Polska, a jej efektem będzie 12 plakatów stylizowanych na okładki magazynu Elle.

Podczas Gali tradycyjnie Pacjentki zostaną zaangażowane w role modelek znanych marek modowych. Projektanta Dorota Salska zaprezentuje na nich specjalnie zaprojektowane na tę okazję stroje podczas niezwykle energetycznego pokazu mody plażowej. Oprócz tego Bohaterki BRA-vissime! jako modelki zaprezentują się jeszcze w dwóch kolekcjach, autorstwa MMC Studio i marki BIZUU. Ponadto, podczas gali ponownie zostanie wręczona niezwykła nagroda – statuetka Manekin BRA Day Polska.

Nagroda przyznawana jest przez członków specjalnie powołanej Kapituły jako dowód uznania za działania na rzecz Pacjentek chorych na raka piersi i rozwoju idei rekonstrukcji piersi jako integralnej części terapii po mastektomii. Tradycyjnie podczas gali odbędzie się charytatywna aukcja, z której zebrane środki przeznaczone zostaną na działania wspierające kobiety z doświadczeniem choroby nowotworowej piersi.

     
zamknij